Ograniczenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pracowników to jedno z zadań przed jakim stoi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poprzez dofinansowanie projektów poprawy bezpieczeństwa ZUS podnosi świadomość prewencji wypadkowej w firmach. Przykładem takich działań jest prewencja wypadkowa w zakresie ograniczenia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Ocena obciążenia układu mięśniowego-szkieletowego powinno zostać wykonane uznaną metodą oceny obciążenia:
metoda REBA
metoda RULA
metoda OWAS
metoda KIM
metoda MAC
metoda PN-EN 1005
Wydatek energetyczny
Ocena obciążenia układu mięśniowo szkieletowego ZUS
Tylko wykonanie oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego z powyższych metod przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy, ponieważ są to metody sparametryzowane. Prewencja wypadkowa ZUS polega na uznaniu tylko powyższych metod w celu uzyskania dofinansowania.
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego może zostać przygotowana dowolną metodą przez dowolną osobę, której Wnioskodawca zleci jej wykonanie. Jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania określonej wiedzy w tym przedmiocie. Rekomendujemy firmę BHP ONE w celu uzyskania dotacji ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy.
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego jest bardzo ważna dla zapobiegania problemom zdrowotnym, takim jak dolegliwości mięśniowo-szkieletowe (MSDs). Istnieją dwa rodzaje metod oceny obciążenia: wewnętrzne i zewnętrzne. Metody oceny obciążenia zewnętrznego opierają się na parametrach położenia ciała, siły wywieranej przez pracownika i sekwencji czasowych obciążenia. W metodach oceny obciążenia wewnętrznego uwzględniane są wskaźniki fizjologiczne, takie jak częstość skurczów serca, ciśnienie krwi i wydatek energetyczny.
Drugi podział metod opiera się na kryterium, czy metoda umożliwia bezpośrednie określenie poziomu obciążenia, czy też ocenę ryzyka wystąpienia MSDs. Problematyczne jest jednak określenie poziomów krytycznych progu narażenia. Szczególnie trudne jest to w przypadku prac o umiarkowanym lub niewielkim obciążeniu fizycznym.
Mimo że czynniki ryzyka związane z pracą zostały zdefiniowane, nadal trudno jest określić poziomy krytyczne narażenia. Jest to szczególnie trudne w przypadku powtarzalnych czynności wykonywanych przez kończyny górne, ponieważ wymagana jest nie tylko ocena częstości powtórzeń, ale także uwzględnienie pozycji i siły wywieranej podczas tych czynności.
W związku z powyższym, ważne jest stosowanie różnych metod oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, aby uzyskać pełny obraz sytuacji i zapobiegać problemom zdrowotnym pracowników.